Beskidia

3….2….1…. Beskidia!

Na początek trzeba wyjaśnić czym jest Downhill, czyli inaczej zjazd na rowerach górskich. Jest to dyscyplina sportu, która zawitała do naszego kraju ponad 10 lat temu i dziś przeżywa swój renesans.
Downhill rowerowy jest bardzo podobny do narciarstwa alpejskiego i podlega takim samym zasadom i kryteriom oceniania,
więc śmiało możemy powiedzieć, że jest to narciarstwo alpejskie w letnim wydaniu.
Zawodnik najczęściej za pomocą wyciągu dostaje się na szczyt góry, ustawia się na rampie startowej i na czas zjeżdża w dół po specjalnie przygotowanej trasie.
Jednak trasa w odróżnieniu od narciarstwa nie przebiega stokiem i zawodnik nie jedzie pomiędzy tyczkami.
Trasa zawodów Downhillowych najczęściej jest zbudowana w lesie gdzie tyczkami dla zawodników są drzewa kamienie i inne naturalne przeszkody –  to wszystko powoduje, iż Downhill jest niesłychanie dynamicznym i widowiskowym sportem,
a zawodnicy aby wziąć udział w zawodach muszą posiadać doświadczenie i niebywałe umiejętności techniczne połączone z fizycznym przygotowaniem. Wielu ludzi, którzy nigdy wcześniej nie miło styczności z rowerowym zjazdem uważa ten sport jest mało wymagający – nic bardziej mylnego!
W odróżnieniu od innych dyscyplin sportowych downhill jest jednym z najbardziej wymagających sportów angażujących zawodnika w 100%. Konieczne jest dobre przygotowanie fizyczne połączone z nieprawdopodobną koncentracją, błyskawiczną analizą otoczenia (które zmienia się w ułamku sekundy),umiejętnościami technicznymi, nadzwyczajnym wyczuciem równowagi. Po przygotowaniu personalnym zawodnika przychodzi moment na przygotowanie i dobór odpowiedniego sprzętu. Dla zawodnika liczy się każdy zaoszczędzony gram wagi roweru – im lżejszy sprzęt tym łatwiej nim operować w ciężkim terenie. Nie bez znaczenia jest odpowiedni dobór opon w zależnosci od warunków na trasie. Wszystko to czyni z tego sportu formułe 1 w świecie kolarstwa.
Downhill to sport, który wymaga do zawodnika niemal chirurgicznej precyzji w zjeździe trasą, gdyż każdy najmniejszy błąd może kosztować cenne sekundy a nawet ich tysięczne częśc,i które często decydują o zwycięstwie i porażce.

Beskidia Downhill

Diverse Beskidia to nowoczesna seria zawodów rowerowych, rozgrywanych w konkurencji Downhill w popularnych miejscowościach turystycznych Beskidów: Ustroniu oraz Brennej.
Niesamowite emocje, sportowa atmosfera w duchu fair play, zacięta rywalizacja o każdy punkt w klasyfikacji generalnej czyni z zawodów Beskidia Downhill widowisko, którego nie można przegapić. 3 różne trasy zjazdowe, 9 różnych kategorii (podzielonych ze względu na wiek i rodzaj sprzętu) dają możliwość startu bez ograniczeń – zarówno amatorom jak i profesjonalnym zawodnikom (i to już od 12 roku życia!). Wszystko to sprawia, że Diverse Beskidia podbiła polską scenę zawodów rowerowych!

Historia imprezy

Zawody Beskidia Downhill zrodziły się w głowie Wiktora Zemanka (głównego organizatora) już w roku 2010. Początkowo zakładano zorganizowanie 5 edycji zawodów w miejscowaościach tworzących tzw. Beskidzką Piątkę i miały nosić miano Pucharu Beskidzkiej Piątki. Jednak ze względu na brak środków cykl mógł zaistnieć dopiero w roku 2012, kiedy przy połaczeniu sił 2 organizatrów cykl zaistniał w 4 edycjach zorganizowanych naprzemiennie w Wiśle na górze Stożek i w Ustroniu na górze Palenica.
Seria zawodów już po pierwszej swojej odsłonie zyskała miano najlepszej serii zawodów rowerowych z dziedziny kolarstwa zjazdowego w roku 2012, kolejny rok 2013 tylko umocnił jej pozycję. W roku 2013 jedynym organizatorem został pomysłodawca cyklu – Wiktor Zemanek.

Sezon 2015
W sezonie 2015 tytularnym sponsorem całego cyklu zawodów została marka Diverse.
Diverse Beskidia 2015 pnie się na szczyt, stając się jednocześnie jedną z edycji Pucharu Polski!